AirBnb is bereid om verlaten dorpen in Japan en Italië om te toveren tot toeristische trekpleisters. Voor de lokale bevolking kan dat goed nieuws betekenen. De toekomstperspectief van de cultuurrijke dorpen hing aan een zijden draadje, want toeristen in grote getallen waren al lange tijd niet gespot. Met inmenging van AirBnb, de grootste aanbieder van overnachtingen wereldwijd met 4 miljoen slaapplekken, kan daar wel eens verandering in komen.
Alleen Italië kent al ongeveer 2500 halflege dorpjes, zoals Civita di Bagnoregio, een piepklein dorpje 120 kilometer ten noorden van Rome. Zij hebben het AirBnb concept overgenomen en 10 historische panden gerestaureerd en verhuurklaar gemaakt. ,,We zijn met meerdere lokale overheden in Italië in gesprek om het voorbeeld van Civita te volgen”, laat Joe Gebbia, mede-oprichter van AirBnb weten.
,,In feite zetten jullie een enorme stap richting projectontwikkeling en zelfs financiering”, laat President Kim van de Wereldbank weten aan Gebbia, die op bezoek was bij de Wereldbank tijdens een jaarvergadering om uit te leggen wat de verhuursite doet. Het is niet verrassend dat de nieuwe weg die AirBnb bewandelt als opvallend wordt beschouwd. Tot voor kort stelde de verhuursite zich op als een platform om goedkoop overnachtingen te boeken, maar de enorme verantwoordelijkheid die ‘het grootste hotel ter wereld’ met zich meedraagt begon zijn tol te eisen. Gasten die met hun rolkoffers en dronken geschreeuw overlast veroorzaken in vaak toch al overvolle toeristische binnensteden, huizenprijzen die omhooggestuwd worden en belastingontduiking zijn de meest gehoorde klachten en AirBnb stuwt met deze wijzigingen in de plannen naar een persoonlijkere bereik van toeristen die terechtkomen in hotels die speciaal bedoelt zijn voor AirBnb-gasten.
Na het bezoek aan de Wereldbank rolden er ook plannen naar buiten over ondernemingsplannen in Afrika die ervoor moeten zorgen dat de beschikbare ruimtes worden gebruikt voor winstdoeleinde. Verder helpen de inkomsten de hosts met hun maandelijkse vaste lasten en leren ze ondernemerschap.
,,Het is een voorportaal van ondernemerschap waarvoor vrijwel geen investering nodig is. Wat je nodig hebt, is ruimte en een internetverbinding. Door het verhuren leer je je ruimte aantrekkelijk te presenteren, je leert over gastvrijheid én je stimuleert de lokale economie doordat je je gasten meeneemt naar het koffiebarretje waar je zelf graag komt.” laat Gebbia weten.
In Japan staat momenteel het grootste ‘opgepimpte’ dorp. Yoshino, ten zuiden van Osaka, staan 1.500 huizen leeg. Het is een dorp van ambachtslieden die met hout werken aan de beroemde Japanse tempels. Samen met lokale architecten werd er geïnvesteerd in een ware ‘gemeenschapshuis’ waar gasten en lokale inwoners samenkomen. Toeristen komen zo samen met makers van eetstokjes, rijstpapieren schuifdeuren en tempelbankjes. Ze ontdekken ze het oude Japan. Een land dat, als meest vergrijsde land ter wereld, jaarlijks met duizenden inwoners inkrimpt.
Ontdek Civita de Bagnoregio en Yoshino: