Er wordt in Nederland nog wel eens lacherig gedaan over onze gevangenissen. Volgens velen lijkt het er vaak meer op een hotel. Voor Jos Brech, de verdachte van de moord op de 11-jarige Nicky Verstappen, zal zijn voorarrest echter alles behalve een vakantie worden. Volgens oud-gevangenisdirecteur Jacques van Huet zien criminelen zedendelinquenten namelijk als het laagste van het laagste.
Van Huet denkt dan ook dat de autoriteiten alert moeten zijn dat Brech niet hard wordt aangepakt, wanneer hij een dezer dagen aan Nederland wordt uitgeleverd. “De grote jongens, de Holleeders, vinden dat zedendelinquenten de échte criminelen zijn, en dan vooral degenen die iets met kinderen hebben gedaan.”
In het huis van bewaring waar Brech tereht zal komen, zal hij samen zitten met dieven, moordenaars, drugsverslaafden en andere criminelen die in afwachting zijn van hun proces. Als je met naam en foto bekend bent, dan kan dat ernstige gevolgen hebben.
“Er is sowieso veel verbaal geweld, maar ook fysiek geweld komt regelmatig voor. Je moet dus extra opletten bij bijvoorbeeld het luchten of douchen”, vertelt Van Huet. “Het kan zomaar leiden tot een handgemeen, waarbij dat soort mensen behoorlijk in elkaar geslagen kan worden.”
Ook strafrechtadvocaat Job Knoester, gespecialiseerd in zedenzaken, kan de woorden van Van Huetbevetigen. “Ik doe dit werk al 24 jaar en zedendelinquenten hebben het in de gevangenis gewoon een stuk zwaarder dan niet-zedendelinquenten. Verbale pesterijen, maar ook spugen in iemands eten of diens spullen kapotmaken of stelen uit de cel als iemand even weg is”, aldus Knoester.
Ook gevangenispersoneel gaat blijkbaar wel eens buiten het boekje volgens Knoester. “Je moet niet uitvlakken dat onder het personeel ook mensen zijn die zeggen: ‘Ik moet er wel op letten, maar ja, het is wel een zedendelinquent. Ik heb ook zelf kinderen’.”