In 2019 zal er in Nederland een nieuw BTW-tarief van kracht zijn. Het lage BTW-tarief dat voorheen 6% was, zal vanaf 1 januari verhoogt worden naar 9%. Hierdoor zullen veel producten duurder worden.
Zo zullen de prijzen voor onder meer levensmiddelen in de supermarkt en horeca, kraanwater, medicijnen, concerten, de bioscoop, de sportschool en de kapper gemiddeld met 2,8% stijgen.
O.a. De belasting op aardgas gaat omhoog, die op elektriciteit juist omlaag. De totale energierekening stijgt, doordat huishoudens minder korting krijgen op de energiebelasting. Roken wordt ook duurder in 2019. De prijs van een pakje van twintig sigaretten gaat door de accijns- en btw-verhoging per 1 januari 6 cent omhoog. Een pakje shag van 40 gram wordt 11 cent duurder.
Burgemeesters kunnen woningen en andere panden sluiten als er voorwerpen of stoffen worden aangetroffen die duidelijk bestemd zijn voor het telen of bereiden van drugs, zoals bepaalde apparatuur. Nu kan dat alleen als er drugs aanwezig zijn.
Sommige geneesmiddelen die zonder recept te verkrijgen zijn, zoals paracetamol, calcium en bepaalde vitaminen, zitten niet langer in het basispakket.